על מנת שהעסק יוכל לשמור בהצלחה על תזרים המזומנים שלו, הוא יכול להשתמש בפרוצדורה הנקראת ניכיון צ'קים. כמו בכל דבר, יש יתרונות וחסרונות. בחלק מהמקרים, החסרונות עשויים דווקא להפוך את הבחירה בנטילת הלוואה לצעד יותר טוב ונכון עבור העסק.

 

מדוע צריך בכלל ניכיון צ'קים

כיום, יש לקוחות רבים שבוחרים לשלם לבית עסק באמצעות שימוש בצ'קים דחויים או תשלומי אשראי דחויים. הבעיה היא שצורות התשלום האלו עשויות לפגוע משמעותית בתזרים המזומנים של העסק ואף להכביד עליו. על כן, יש פתרונות שכדאי להשתמש בהם שקשורים להתנהלות פיננסית נכונה, למדיניות הגבייה, להוצאות העסק וכו'. במאמר זה, נבחר להתייחס לשני פתרונות פופולאריים בהם, ניכיון צ'קים לעסקים ובקשה להלוואה.

 

אז מה זה בעצם ניכיון צ'קים?

בעל העסק מגיש את הצ'קים הדחויים שהצטברו אצלו לבנק בו מתנהל חשבון העסק וזה מעביר אליו את הסכום שהצטבר בתשלום אחד במועד שנוח לו. יש יתרונות רבים שכן בעל העסק יכול להיות רגוע שתזרים המזומנים שלו נשמר כחיובי ומעבר לכך, הוא כבר לא צריך לרדוף אחרי לקוחות מסוימים ולגבות את התשלומים.

התהליך כל כך פשוט ונוח, שבעלי העסקים במרבית המקרים, אינם נדרשים להגיע פיזית אל הבנק. ניתן להשתמש באמצעים אלקטרוניים (כמו סריקה  של הצ'קים דרך הטלפון הסלולרי) על מנת להעביר את הצ'קים הדחויים. מה שקורה לאחר העברת הצ'קים הוא שהבנק מוודא שהם אכן תקינים ומנכה ריבית מהתשלום המצטבר המועבר לבעל העסק.

 

מהם החסרונות של ניכיון צ'קים

יש לזכור מספר דברים שיכולים להוות חסרונות כמו למשל, שלא על כל הצ'קים ניתן לקבל ניכיון, שיש מגבלות שהינן משתנות בין הבנקים הקשורות לתאריכים של פרעון הצ'קים וכמו כן, שהפרוצדורה של ניכיון צ'קים אפשרית רק ללקוחות שהבנק אכן אישר להם איזושהי מסגרת אשראי לצורך כך.

כלומר ההמלצה היא לא להסתמך באופן קבוע על ניכיון צ'קים. הדבר יכול לייצר תלות בצ'קים של הלקוחות ובהתאם לכך יכול גם להכניס את בעל העסק ללחץ. יש גם מגבלה עיקרית כאשר משתמשים בניכיון צ'קים והיא קשורה לכך שהבנקים יכולים לבקש בטחונות נוספים שהינם צ'קים שאינם מיועדים לניכיון. כך שבמידה ותהיה בעיה עם הצ'ק הדחוי, הרי שהבנק יכול לגבות מהביטחונות של בעל העסק.

 

ניכיון צ'קים או הלוואה?

הכל תלוי במצב אליו נקלע העסק וכמו כן בתזרים המזומנים של העסק. לדוגמה, אם העסק גדל וגדלה גם כמות החייבים והבנק לא מעוניין לתת הלוואה, אז ניכיון צ'קים יכול להיות פתרון מצוין. יתרה מזאת, אם העסק צריך איזשהו פתרון נקודתי ספציפי הקשור למימון של עסקה גדולה ויש בידיו צ'ק דחוי, אז מה שיספק מענה הולם יהיה ניכיון צ'קים. יחד עם זאת, יש לבחון את המקרה ולבדוק האם לא שווה יותר לנטול הלוואה. זאת משום שניתן לקחת הלוואה בסכום הנדרש וכמעט באותה הריבית ויש בה פחות תלות והתעסקות מול לקוחות.