רבים מגיעים לסיטואציה בה הם מעוניינים לפתוח עסק או להרחיב את הפעילות העסקית, לשלם על אוטו חדש, להשלים כסף למשכנתא, אולי לשלוח את הילדים לאוניברסיטה או לממן טיול עליו הם חלמו שנים רבות. כאן נכנסת לתמונה הלוואה – פתרון מימון מהיר.

האופציות להלוואות הן רבות וקורצות לרבים בשל תנאי ההחזר, הסכום שניתן לקבל וכמובן מה אפשר להשיג ברגע שהכסף יועבר לחשבון.

עם זאת, יש לזכור שהלוואה היא לא מתנה. הכסף רק הושאל לכם זמנית ויהיה עליכם להחזיר אותו בהמשך הדרך, כפי שסוכם בחוזה או בהתאם לתנאי לקיחת ההלוואה. כאשר זה נוגע להלוואה מגורם ממומן כלשהו (כלומר, לא קרוב משפחה נדיב) החזר ההלוואה כולל גם ריבית, שעשויה לייקר מאוד את הסכום. לכן, כאשר לוקחים הלוואה, חשוב לחשוב על כל התרחישים האפשריים מאובדן כספי, אי יכולת עתידית להחזיר את ההלוואה או את הריבית שנלווית אליה וכדומה ולבטח את עצמכם מכל הכיוונים.

מעוניינים לקחת הלוואה? הנה כמה דברים שחשוב לקחת בחשבון מבחינת ביטוחים ובדיקות לפני שחתמתם על הלוואה לצרכים עסקיים או לצרכים אישיים.

 

השוואה בין הלוואות

מומלץ מאוד לערוך סקר שוק מקדים על מנת להחליט איזו הלוואה לקחת, כדי לקבל את הכסף בתנאים הטובים ביותר. האם הלוואה מהבנק או ממקור מממן חיצוני. שימו לב שתנאי ההלוואה נבדלים זה מזה לפי הגורמים הממנים וכמובן יש את הנושא של תחושת ביטחון של לקיחת הלוואה מגוף פיננסי גדול לעומת חברות הלוואות פחות מוכרות. מצד שני, גופים פיננסיים גדולים לא תמיד מציעים הלוואות בתנאים טובים יותר ומקורות מימון חוץ בנקאיים מספקים הלוואה גם לאנשים שלא היו מקבלים הלוואה מהבנק. בדקו מה היתרונות והחסרונות של כל גוף המציע הלוואה ורק לאחר מכן החליטו היכן וממי לקחת.

 

שימו לב על מה אתם חותמים

הלחץ הכספי או הרצון העז לקבל כבר את הכסף עשוי לסמא את עיניהם של רבים בשלב חתימת החוזה. אבל דווקא כאן מסתמן המוקש הגדול ביותר. חשוב מאוד להתעמק בהסכם ההלוואה ולבחון תחת זכוכית מגדלת כל פרט ותנאי שקשור לקבלת הכסף והחזרתו. בין אם אלה מועדי פירעון, ריבית – משתנה או קבועה, צמודה למדד או לא, מה קורה במידה וחל עיכוב בהחזר הכספי וכדומה.

 

ייעוץ משפטי וליווי בלקיחת הלוואה

רוב הלווים מתבלבלים בבחירת ההלוואה הנכונה או לא מתייחסים בכובד ראש לאותיות הקטנות שעושות הבדל גדול. בין אם מדובר בריביות שונות, פרישת תשלום, תקופת החזר, סנקציות וכדומה. כאשר לוקחים הלוואה בסכומים גבוהים (הכל יחסי כמובן – כל סכום עומד בהשוואה למצב הכלכלי הנתון של לוקח ההלוואה) נכנסים למעשה להתחייבות ארוכת טווח, שעשויה להשפיע באופן משמעותי על התנהלות העסק ועל החיים האישיים.

חשוב מאוד להיוועץ עם גורם מקצועי כמו עורך דין מומחה לעולם שוק ההון והלוואות, שמכיר היטב את שוק ההלוואות ויודע מה קיים ומה כדאי וגם ידע לבחון את ההלוואה בהתאם למצב הפיננסי של כל לקוח, הגורם הממן והאמינות שלו בשוק וכן לנהל מו"מ עם הגורם הממומן בכל הנוגע לשיפור תנאי ההלוואה, הריביות, ההחזרים, פריסת התשלומים וכדומה.

חפשו עורך דין שיוכל לבצע שהתהליך מתבצע על פי חוק, שההסכם אכן כולל את כל הפרטים הנדרשים ובצורה קוהרנטית וכדומה. כך תרגישו שאתם בידיים הטובות ביותר בלקיחת הלוואה.

לסיכום, חשוב מאוד לקחת הלוואה כשבאמת יש מסוגלות פיננסית להחזירה בתנאים שהוגדרו מראש ופנו לעורך דין אשר יוכל לייעץ לכם כיצד לנהל את התהליך בדרך הטובה ביותר. כך ההלוואה תשרת אתכם ולא תהווה חלילה נטל כלכלי מכביד.