אם אתם פותחים עסק, אתם בוודאי צפויים להיתקל במספר דברים הקשורים לביורוקרטיה במדינה. על מנת לעשות את הצעד הראשון על הצד הטוב ביותר, מומלץ לקרוא את הטיפים המוזכרים לעיל.

טיפ מספר 1

אם אתם פותחים עסק, אתם קודם כל צריכים לפתוח תיק במע"מ. כל זאת בטרם תחילת הפעילות העסקית שלכם. אם לא תפתחו את התיק במע"מ בזמן הנכון והמתאים, הדבר יהווה עבירה פלילית. אם אתם עוסקים בתחומי פעילות מסוימים, אתם תהיו מראש עוסקים מורשים ויהיה עליכם לשלם מע"מ מדי חודש או חודשיים. אם אתם עוסקים פטורים, אתם תהיו פטורים מגביית מע"מ.

טיפ מספר 2

מבחינת מס הכנסה, עליכם לפתוח תיק במשרד מס הכנסה הנמצא בעיר מגוריכם, בתוך 30 יום מפתיחת העסק שלכם. תוכלו לעשות זאת בעצמכם או שבמידה ויש לכם רואה חשבון, הוא כבר ידאג לפתיחת התיקים במקומות הרלוונטיים – מע"מ, מס הכנסה וביטוח לאומי.

טיפ מספר 3

אם אתם עצמאיים ומנהלים עסק עם עובדים, חשוב מאוד שיהיה ברשותכם ביטוח עסק. ביטוח כזה יכול להגן עליכם מפני תביעות צד שלישי וכמו כן יכול להגן על הרכוש והציוד שלכם במקרה של נזק כלשהו.

טיפ מספר 4

עליכם לבצע הפקדות לפנסיה מדי חודש. כעצמאים עליכם לפתוח קרן פנסיה אליה תרצו להעביר את ההפקדות. כך כאשר תפרשו לפנסיה, תוכלו לשמור על רמת מחיה סבירה וטובה. אגב, בין הפקדה לפנסיה, אתם יכולים להנות מהטבת מס לניכוי או לזיכוי.

טיפ מספר 5

כעצמאים תוכלו לפתוח קרן השתלמות וכמו כן תוכלו להפריש עבור ביטוח אובדן כושר עבודה. אתם יכולים לקבוע את הסכום שברצונכם להפקיד מדי חודש.

טיפ מספר 6

מדי שנה תצטרכו להגיש דוח שנתי לרשות המס. את הדוח תוכלו למלא באופן עצמי או שתוכלו להיעזר בשירותיו של רואה חשבון. העדיפות היא לפנות לרואה חשבון, על מנת שימלא את הדוח עבורכם. במידה ויש לכם נקודות זיכוי, הוצאות וכו', אתם תוכלו להזדכות עליהם וכך לשלם פחות מס.

טיפ מספר 7

כאשר אתם פותחים תיק בביטוח לאומי, עליכם לציין  שאתם מבוטחים עצמאים. אתם צריכים להצהיר על אומדן ההכנסות הצפויות בשנה הראשונה של העסק. לפי האומדן הזה, אתם תשלמו מקדמות לביטוח הלאומי. בסוף שנה, יכול להיות שתצטרכו לשלם סכום נוסף לביטוח הלאומי, היות שהרווחתם יותר כסף או לחילופין תוכלו לקבל החזר מהביטוח הלאומי במידה ושילמתם סכום גבוה מדי וההכנסות שלכם היו נמוכות.

טיפ מספר 8

אם מדובר על עסק בהקמה או עסק שאתם רוצים לשפר, לקדם ולהרחיב בהמשך, דעו שאתם תמיד יכולים לקחת הלוואות. אם אתם בעלי עסקים קטנים ובינוניים, תוכלו לקחת הלוואות בערבות מדינה. במידה ואתם לא עומדים בתנאים לקבלת ההלוואות הללו, תוכלו גם לבדוק לגבי הלוואות דרך הבנקים השונים. מגיע לכם לקבל הלוואה בגובה של עד 100,000 ₪. יתרה מזאת, תוכלו גם תמיד לפנות לגופים פרטיים ולקבל מהם את ההלוואה הרצויה לכם.

שורה תחתונה

לא פשוט להיות עצמאיים. מה שכן, כל עוד תנהלו את העסק בצורה הטובה ביותר ותדווחו בזמן לרשויות, אתם בהחלט תוכלו גם להנות מהיתרונות הגלומים בלהיות עצמאיים. שיהיה בהצלחה!