מיחזור משכנתא הופך בשנים האחרונות לדרך היעילה ביותר לצמצום אחוזי הריבית של ההלוואה שלכם. על ידי התאמת המשכנתא לצרכים המשתנים שלכם ולשינויים בשוק הפיננסים המקומי, ניתן לחסוך לא מעט כסף ולקבל יותר עבור ההשקעה הראשונית שלכם. אז מה זה באמת מיחזור משכנתא ואיך זה עובד הלכה למעשה? הנה כל הדברים שאתם פשוט חייבים לדעת לפני שמגיע התשלום הבא.

 

 מיחזור משכנתא – מה זה אומר?

כדאי לדעת שלכל בעל משכנתא ניתנת הזכות החוקית לשנות את התנאים של המשכנתא הקיימת או לעבור בנק, בתוך תקופת ההחזר. אפשרות של מיחזור משכנתא היא תהליך פופולרי במיוחד בשנים האחרונות משום שהיא מאפשרת להתאים את ההחזר החודשי לסכום הרווחים של כל משפחה ולנצל את השינויים במדד המחירים לטובת ביצוע החזרים נמוכים יותר.

איך זה עובד הלכה למעשה?

תהליך מיחזור המשכנתא מתחיל בבחינה מדוקדקת של הריביות שאתם משלמים מדי חודש (בנוסף להחזר הנטו של ההלוואה) ובודקת תחילה אם אתם נמצאים במסלול שתואם את הצרכים הסובייקטיביים שלכם. במידה ואתם יכולים לחסוך כסף על ידי תשלום מוקדם של המשכנתא, הרי שאז מקצרים את אורכה ומאפשרים לכם לחסוך בעמלות באופן קל ופשוט.

 

מיחזור משכנתא וריביות האחרות

במידה ואתם מתקשים לעמוד בהחזרים הקבועים ואתם נאלצים לקחת הלוואה נוספת רק בכדי לעמוד במשכנתא הקיימת, מומלץ להאריך את תקופת המשכנתא. משום שהמשכנתא נחשבת להלוואה משתלמת בעשרות מונים על הלוואות קצרות טווח, כדאי לפרוס אותה למשך תקופה ארוכה יותר ולדלל את ההלוואות השונות שלקחתם.

 

שינויים בתמהיל ההלוואה

מיחזור המשכנתא הופך למשתלם במיוחד כאשר היא צמודה למדד. במקרים שכאלו כדאי לבדוק את הכדאיות של המשכנתא אל מול השינויים הרגולטורים של בנק ישראל ולראות כיצד שינוי קטן של מסלול יכול לחסוך לכם עשרות אלפי שקלים. אגב, כדאי לעשות סקר שוק קטן עם בנקים מתחרים ולדעת שהעובדה שהתחלתם את המשכנתא עם בנק אחד לא הופכת אתכם ללקוחות שבויים.

 

מדוע זה כל כך פשוט?

למרות שלעיתים אנו חוששים מטיפול בעניינים בירוקרטיים ובעקבות כך נוטים להימנע משינויים, כדאי לדעת שבפועל הדברים הרבה יותר פשוטים ממה שאתם חושבים. למעשה, בניגוד ללקיחה ראשונית של משכנתא, כאן אתם כבר זכאים למלוא הזכויות של המשכנתא ורק מבקשים לערוך אותה. לאחר שהוכחתם את יכולתכם להחזיר את המשכנתא במועדה, במרבית המקרים אתם תוכלו למחזר את המשכנתא ללא כל בעיה.