אם אתם מועסקים במקום עבודה מסודר, בררו לגבי אופציה ללקיחת הלוואה דרך מקום העבודה שלכם. מדובר על הלוואה שיש בה יתרונות רבים, כאשר הבולט בהם הוא שההלוואה תינתן ללא ריבית או עם ריבית מאוד נמוכה. מה שכן, חשוב מאוד לשים לב למרכיב המיסוי על ההלוואה. אותו מרכיב עשוי להפוך את ההלוואה לפחות כדאית.

אנו מזמינים אתכם להמשיך בקריאת המאמר ולבחון נקודות למחשבה, שיספקו מידע רלוונטי הן לעובד והן למעסיק בכל הקשור ללקיחת הלוואה ממקום העבודה.

 

לנסח תנאים ברורים להלוואה

אם אתם מעסיקים, הקפידו על תיעוד וכמו כן על ניסוח הגדרות ברורות לתנאי ההלוואה שאתם מציעים לעובדים. אם לא תקפידו לעשות זאת, הדבר יכול לייצר מצב שיפגע בעתיד בשני הצדדים (בכם כמעסיקים ובעובדים שלכם). כך למשל, יכול להיות מצב בו המעסיק יאבד חלק משמעותי מההלוואה במידה והעובד יפוטר ומבחינת העובד, המעסיק יכול להטיל עליו דרישות שונות לגבי החזר ההלוואה כמו שעות נוספות. על כן, אין לוותר על הסכם הלוואה בכתב. הוא יכלול את סכום ההלוואה, תנאי ההלוואה, שיעור הריבית הצפוי ושיעור הניכוי הצפוי ממשכורת העובד. רצוי מאוד שאת ההסכם ילווה עו"ד דיני עבודה מקצוע ומנוסה.

 

סכום ניכוי מהשכר החודשי של העובד

בחוק, לא מוגדר סכום מינימום או מקסימום שיש לנכות ממשכורתו של העובד, כאשר הוא לוקח הלוואה ממקום העבודה. מה שכן, חוק הגנת השכר קובע שהסכום שינוכה לא יעלה על יותר מרבע משכרו של העובד. מבחינת החזר ההלוואה, ניתן להשתמש בכל מיני דרכים שונות בהן, הלוואה בהחזר שוטף מתוך שכרו החודשי של העובד, הלוואה באמצעות תשלום של שטרות חוב או המחאות חודשיות וכו'.

 

איך מחושב המס על ההלוואה?

יש מיסוי על הלוואות ממקום העבודה והעובדים לא מודעים לכך ועל כן ההלוואה הופכת ללא משתלמת. יש לברר את כל הפרטים לגבי המיסוי בטרם מתחייבים להלוואה. חשוב לזכור שככל שההלוואה תהיה גבוהה יותר ועם ריבית נמוכה יותר מהתקנות, כך גם המס יהיה גבוה יותר.

 

שורה תחתונה

לצד היתרונות שיש בלקיחת הלוואה מהמעסיק, יש גם חסרונות. היתרונות הם ריבית נמוכה ויכולת החזר קבועה. מעבר לכך, לצורך קבלת ההלוואה, לא נדרשים בטחונות. מה שכן, יש חסרונות כמו העובדה שההלוואה יכולה להשפיע על יחסי העבודה, יכולה להוביל לדרישות שונות מהמעסיקים (שלא בהכרח יהיו מקובלות על העובדים) וכמו כן גם נושא המיסוי שמגדיל את סכום ההחזר החודשי ובכלל את סכום ההלוואה.

לפני שמחליטים לקחת הלוואה ממקום העבודה, יש לשקול היטב האם זה בכלל כדאי. מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע שיש להם ידע וניסיון בתחום. הם יוכלו לתת הכוונה וכמו כן את כל המידע הדרוש. שיהיה בהצלחה!