אם אתם לא עוסקים בתחום הביטוח, סביר להניח שנתקלתם בכל מיני מונחים ומושגים מקצועיים לא ברורים ולא מוכרים. אז תנו לנו להכיר לכם מושגים פופולאריים מעולם הביטוח, כך שבפעם הבאה שתגיעו לסוכן הביטוח ותרכשו פוליסה, אתם תדעו למה אתם מתחייבים ויותר מזה על מה אתם חותמים. מוכנים? אנחנו מתחילים!

 

פוליסת ביטוח

מדובר על חוזה הנחתם בין חברת הביטוח למבוטח. בפוליסה יש פירוט לגבי תנאי ההתקשרות, סוג הביטוחים שהמבוטח רכש, גובה התשלומים הצפוי, סכום הפיצויים, תנאים לקבלת פיצויים, תוקף הפוליסה ותנאים לקיומה של הפוליסה.

 

פרמיה

מדובר על התשלום שבעל הפוליסה משלם בעבור רכישת הביטוח. הפרמיה משתנה בהתאם לסוג הביטוח. לדוגמה, יש פוליסות שבהן נדרשים המבוטחים לשלם סכום כסף חד פעמי עבור תקופת הביטוח ויש פוליסות שהסכום משולם מדי חודש וכאשר התשלום מפסיק, כך גם הפוליסה לא תהיה בתוקף. בתוך המושג פרמיה, יש עוד שני תתי מושגים הנקראים: פרמיה משתנה ופרמיה קבועה. בראשונה, השיעור משתנה בהתאם לתנאי הפוליסה ואילו בשנייה, השיעור נשער קבוע לכל אורך תקופת הביטוח.

 

סייגים

מדובר על מצבים חריגים שאתם הפוליסה לא מכסה. בכל סוג של פוליסה, יש חריגות. על כן, מומלץ לקרוא בעיון את פוליסת הביטוח ולבדוק מה היא כן מכסה ומה היא לא מכסה.

 

ערך כינון, ערך מוסכם וערך שיפוי

המושג הראשון קשור להחלפה או תיקון של רכוש שניזוק או אבד, המושג השני קשור לפיצויים בגין הנזק שנגרם (כלומר סכום כסף שהוסכם בין חברת הביטוח למבוטח) ואילו המושג השלישי קשור לערך של הרכוש כאשר משולמים עליו התגמולים של הביטוח וכל זאת לאחר ניכוי של בלאי ופחת.

 

תקופת אכשרה

למעשה, היא מתחילה מהרגע שתשלומי הביטוח מתחילים לרדת מהחשבון של המבוטח ועד שהביטוח נכנס לתוקפו. בגדול, מדובר על תקופה שאורכה חודשיים עד שלושה חודשים. שימו לב, במהלך תקופה זו, הביטוח לא מחויב לשלם לכם פיצויים על אירועים שיתרחשו או יגרמו במהלך התקופה.

 

תקופת המתנה

מדובר על תקופה בה המבוטח נדרש לשלם את העלויות על הנזקים מכיסו וכל זאת עד לקבלת הפיצוי מחברת הביטוח. כאשר אתם מקבלים את פוליסת הביטוח, בדקו מהי תקופת ההמתנה.

 

השתתפות עצמית

בכל פוליסת ביטוח, מצוינת העלות שאותם צריך לשלם המבוטח בכל מצב של נזק. גובה ההשתתפות העצמית משתנה בהתאם לסוג הביטוח וכמו כן מחברת ביטוח אחת לאחרת. אגב, קחו בחשבון שככל שהסכום יהיה גבוה יותר, כך הפרמיה תהיה זולה יותר.

 

שורה תחתונה

עכשיו כשהכרתם את כל המושגים הנפוצים והרלוונטיים, אנחנו בטוחים שיהיה לכם קל יותר להתנהל מול חברות הביטוח ולהבין בדיוק על מה אתם חותמים.

המאמר באדיבות ארביטראז' סוכנות לביטוח המתמחה בניהול סיכונים וביטוחים, תכנון פיננסי והשקעות, פנסיה ותכנון פרישה.