אם אתם בעלי עסקים, אתם בוודאי מודעים לעובדה שלפעמים ניתן להיתקל בכל מיני בעיות תזרימיות. לא חשוב אם מדובר על עסק קטן, בינוני וגדול, הבעיות הללו יכולים לקרות לכל אחד. למעשה, תזרים מזומנים הוא מונח בניהול וחשבונאות המתייחס לתנועות של כסף מהעסק ואליו, לאורך תקופה קצובה.

למעשה, באמצעות תזרים מזומנים, ניתן לתכנן את תקציב העסק, את הצד הניהולי והכלכלי שלו, לערוך חישובי רווחיות ועוד. כאשר מתעוררת בעיה תזרימית, הדבר מתריע על מחסוך בכסף נזיל. אם אינכם יודעים כיצד לנהל את התזרים בעצמכם, תוכלו להשתמש בשירותי ניהול כספים. כך אתם תתמקדו במה שחשוב לכם באמת – מבחינת קידום העסק והגדלת המכירות.

 

מדוע רצוי וכדאי לנהל תזרים?

תזרים מזומנים שהינו חלש או שלילי, יוצר בסופו של דבר מחסור בכסף נזיל. אם יש מחסור בכסף נזיל, העסק עשוי בקלות להגיע למצב של פשיטת רגל.

יש מצבים שבהם מחזור מזומנים חלש הוא זמני ואז ניתן לגשר עליו באמצעות הלוואת גישור. כלומר, אם יש צפי למחסור עתידי, אין זה אומר שהעסק הולך לפול. אבל זה כן אומר שיש לנהל את העסק מבעוד מועד ולאתר את הלוואת הגישור המתאימה ולקחת אותה בזמן.

העדר של ניהול תזרים מזומנים, יכול להביא לעלויות נוספות. הכוונה היא לעלויות של חריגה ממסגרת, הלוואות, החזרת שיקים ובמקרים קיצוניים אפילו להוביל למצב של מימוש ערבויות או פשיטת רגל.

נניח שהעסק נקלע למצב של תזרים מזומנים חלש והוא מבקש מלקוחותיו להקדים את השיקים שלהם, אז הוא מייצר באופן אוטומטי חשש ליציבות שלו בקרב אותם הלקוחות. במצב כזה, מה שעשוי לקרות הוא שהלקוחות ירצו להחליף אותו בספק אחר.

ניהול תזרימי הנעשה בצורה נכונה, יכול לצור הפרדה בין תזרים מזומנים מפעילות שוטפת של העסק לבין תזרים מזומנים שאיננו מפעילות שוטפת. בזכות ההפרדה הזאת, ניתן לנהל את העסק בצורה נכונה וחכמה יותר.

באמצעות ניתוח של תזרים המזומנים, אפשר לזהות פערים הקשורים לימי אשראי הלקוחות לבין ימי אשראי הספקים. אגב, שימו לב, גם במצב ואין שום פער והימים זהים, עדיין יכולה להיות בעיית הון חוזר. הסיבה לכך היא משום ששכר העובדים בעסק משולם עד ה-10 לכל חודש עוקב ואילו תנאי האשראי הממוצע במשק הוא שוטף פלוס. זה אומרת, שהעסק צריך מזומנים לתשלום המשכורות, עד אשר יתקבלו הכספים מהלקוחות שלו.

 

שורה תחתונה

חשוב מאוד לנהל תזרים מזומנים בכל עסק. הוא הכרחי לפעילות שלו. במידה ומבוצע ניהול שהינו שגוי או לא מבוצע כלל ניהול, הדבר יוביל בקלות לבעיות רבות כמו, בעיות הון חוזר, בעיות גבייה, בעיות מוניטין ועוד. כבעלי עסקים, אפשר ללמוד לנהל את תזרים המזומנים או שאפשר לקחת מנהל כספים למספר שעות בחודש.