הזהב, המתכת היקרה בעולם, נחשב הגנה כלכלית. משקיעי זהב רבים רכשו זהב במהלך המשבר הפיננסי בשנת 2008 ומחירי הזהב הרקיעו שחקים במשבר באיחוד האירופי.
בכל מצב של אי וודאות כלכלית ופוליטית, ניתן לראות שמחירי הזהב עלו והם הגיעו לשיאם ב-5 בספטמבר 2011. מאז הזהב שומר על יציבות וזו הסיבה גם שרבים החלו להתעניין ברכישתו כ"תכנית חיסכון" לעתיד.

 

כשהביקוש עולה על ההיצע

למי שיש זהב יש יתרון בשוק. ההיסטוריה מוכיחה ששווה להחזיק בזהב היות והוא שומר על ערכו הגבוה לאורך הדורות ויש לכך מספר סיבות: ראשית, הוא משאב נדיר בכדור הארץ ולכן, למי שיש אותו בעצם אוחז במשאב מוגבל שיש לו ביקוש רב אך מעט מקורות. כמו כן, מהחומר ניתן ליצור הרבה מאוד דברים יוקרתיים כמו מטבעות ותכשיטים, כך שיש גם למי למכור את הזהב במידת הצורך (למשל, לסוחרים ולתעשיית התכשיטים). בניגוד להשקעה בדולרים, בביטקווין וכדומה, ענף הזהב עובר פחות תנודות ולכן נחשב פחות ריסקי להשקעה, במיוחד אם מנהלים תיק השקעות מגוון שכולל בין היתר גם זהב. כלומר, זו השקעה סולידית למי שמחפש מסלול בטוח יחסית.

 

איך מפיקים כסף מזהב?

יש מגוון דרכים להשקיע בזהב מרכישת חוזים עתידיים דרך השקעה במניות של חברות בתחום ועד מסחר במטילים, מטבעות ותכשיטים. לכל אופציה יש יתרונות וחסרונות, כשיש לקחת בחשבון שהשקעה בתחום כמו רכישת חוזים ומניות דורשת הבנה בהשקעות, מנהל תיקי השקעות וייעוץ בתחום ההשקעות, לא מסלול שמתאים לכולם היות שהוא דורש גורם מקצועי או ידע רחב.
מי שמחפש להשקיע בזהב בעצמו בוודאי יעדיף את שלושת הדרכים הפופולאריות והנגישות יותר להשקעה הכוללות רכישה של מטילי זהב, מטבעות זהב או תכשיטי זהב ומכירתם כששווי הזהב עולה (כמובן שלצורך כך, יש לעקוב אחר השווי הבורסאי שלו).
מטילי זהב מגיעים במגוון גדלים ומשקלים ועלותם היא נגזרת של השווי הבורסאי שלהם. השווי נקבע לפי אחוז הזהב הטהור במטיל. השקעה נוספת היא של רכישת מטבעות זהב, כשגם כאן יש סוגים שונים והסוג המועדף על רבים הוא בוליון. גם ערכו של הבוליון נובע מאחוז הטוהר בזהב במטבע ומשקלו, וקיימים בוליונים מארצות שונות.
דרך נפוצה ופשוטה יחסית להשקיע בזהב היא רכישה של תכשיטי זהב, שהיא גם פרקטית וגם אסתטית. השווי של תכשיטים אלה קשור לקרט בתכשיט, שככל שיש יותר קרט, כך הזהב הטהור בתכשיט שוקל יותר ושווה יותר. על מנת להכניס כסף ממכירת תכשיטי זהב, ניתן להתיך את החומר מהתכשיט ולמכור את הזהב המותך או למכור את התכשיט עצמו ישירות לחברה המתמחה בתחום.

למי מוכרים את הזהב?

בבואכם למכור זהב, עליכם לשים לב לכמה פרטים חשובים: חשוב לפנות לחברה שתוכל להעביר לכם כסף בדרך המקובלת עליכם ולא מגבילה בתשלום בהחלפת התכשיט בפריט אחר. כמו כן, חשוב חברה המחשבת את השווי על פי אמות מידה מקובלות בשוק – שווי הבורסה עולמי.
שווי הבורסה נקבע כאמור לפי כמות הקרט בתכשיט וחשוב ששקילת הזהב על ידי החברה המשלמת לכם על הזהב תתבצע בפניכם ושאותה חברה אכן מחזיקה בכלים המתקדמים לבדיקת טוהר הזהב. כדאי להשוות גם הצעות ולבחור את ההצעה המשתלמת ביותר להפקת רווח מקסימלי.
השקעה בזהב נחשבת להשקעה בטוחה בהשוואה לאופציות אחרות הקיימות בשוק. תוכלו ליהנות בינתיים מיופייה של המתכת היפה והנדירה הן כמטבע והן כתכשיט ובעת הצורך או כשהשווי עולה, למכור לגורמים הנכונים בשוק ולהרוויח על הזהב אשר היה ברשותכם.